top of page
Search

Kiedy można domagać się podziału majątku w trakcie  trwania małżeństwa?

  • Monika Machlowska
  • Oct 5, 2016
  • 2 min read

Kiedy można domagać się podziału majątku w trakcie trwania małżeństwa ?

Czy jest możliwe dokonanie podziału majątku wspólnego pomimo pozostawania w związku małżeńskim? Odpowiedź na to pytanie brzmi oczywiście, można.

Momentem, który wyznacza możliwość dokonania podziału majątku, zarówno sądowego, jak i umownego, jest chwila ustania wspólności ustawowej. Należy pamiętać, iż z chwilą zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy małżonkami powstaje ustawowa wspólność majątkowa W czasie jej trwania żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku. W tym czasie majątku wspólnego nie można podzielić. Małżonkowie mogą podjąć decyzje o nie pozostawaniu we wspólności ustawowej, mogą również wystąpić sytuacje życiowe, które spowodują w trakcie trwania małżeństwa ustanie wspólności.

W trakcie małżeństwa wspólność majątkowa może ustać z następujących przyczyn:

  • małżonkowie postanowią zawrzeć umowę o rozdzielność majątkową- intercyzę

  • sąd dokona ustanowienia rozdzielności majątkowej,

  • jedno z małżonków zostanie ubezwłasnowolnione,

  • w stosunku do jednego z małżonków zostanie ogłoszona upadłość,

  • sąd orzeknie separację małżonków.

W pierwszej kolejności musi być zniesiona wspólność majątkowa.

Jeżeli oboje małżonkowie chcą zawrzeć umowę o rozdzielności majątkowej ( intercyzę) , muszą koniecznie udać się do notariusza , gdyż taka umowa musi być dla swej ważności zawarta w formie aktu notarialnego. Rozdzielność powstaje w dacie zawarciu umowy. Po zawarciu takiej umowy nie ma już żadnych przeszkód aby dokonać podziału majątku wspólnego.

Zdarza się, że jeden ze współmałżonków chce rozdzielności majątkowej, a drugi nie chce o tym słyszeć. W takiej sytuacji małżonkowi dążącemu do rozdzielności pozostaje postępowanie sądowe, w którym będzie musiał dowieść, że powody, dla których żąda rozdzielności majątkowej są ważne. W szczególności ważnymi powodami będą : separacja faktyczna- oddzielne zamieszkiwanie przez małżonków, trwonienie majątku przez jednego małżonków, zaciąganie kredytu, alkoholizm, hazard, narkomania, uporczywy brak przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, uniemożliwianie jednemu małżonkowi poprzez drugiego współudziału w zarządzie majątkiem wspólnym. Sąd w przypadku uwzględnienia żądania o ustanowieniu rozdzielności majątkowej oznaczy w wyroku dzień jej powstania, w zależności od poczynionych w toku postępowania ustaleń, niekoniecznie z tą datą jaką chcieliśmy, aby ta rozdzielność była ustanowiona. W postępowaniu sądowym można żądać ustanowienia rozdzielności z datą wsteczną. Ustanowienie rozdzielności majątkowej nie jest jednak równoznaczne z dokonaniem podziału majątku wspólnego jest ona jedynie przepustką do jego podziału, którego będziemy dokonywać po uprawomocnieniu się orzeczenia.

W trakcie trwania małżeństwa wspólność majątkowa może, również z mocy prawa ustać tak się dzieje, w razie ubezwłasnowolnienia oraz w wyniku ogłoszenia upadłości jednego z małżonków lub wskutek orzeczenia separacji. Przymusowa rozdzielność powstaje w dniu oznaczonym w wyroku sądu, który ją ustanowił. Jednakże sąd może ustanowić rozdzielność z datą wcześniejszą, jeżeli zostało udowodnione, że małżonkowie żyli oddzielnie. Podczas orzekania o przymusowej rozdzielności majątkowej sąd bierze pod uwagę przed wszystkim sprawy majątkowe, ponieważ osobiste relacje między małżonkami nie mogą przesądzać o zniesieniu wspólności majątkowej, gdyż motyw ten byłby nadto zbliżony do aspektów rozwodowych

Jak widać, do dokonania podziału majątku wspólnego nie jest wcale niezbędne przeprowadzenie rozwodu, ale warunkiem koniecznym , aby go dokonać jest ustanie wspólności majątkowej małżeńskiej.


 
 
 

Kommentarer


Ostatnie posty

Archiwum

Follow Us

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon
bottom of page